Kilise saldırısında Atatürk Havalimanı saldırısı detayı

İstanbul Sarıyer’de bir kişinin hayatını kaybettiği Santa Maria Kilisesi’ndeki saldırıya ilişkin olarak yürütülen soruşturmada gözaltına alınan 34 şüpheliden 25’i tutuklandı, 9 şüpheli ise adli kontrol uygulamalarına tabi tutularak serbest bırakıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın şüphelilerin tutuklanmasına yönelik sevk yazısında, saldırıya ilişkin olarak ayrıntılara yer verildi.

2016’DA TUTUKLANMIŞ

Sevk yazısında, Başakşehir Güvercintepe Mahallesi’ndeki bir adreste, saldırıyı gerçekleştiren zanlılardan David Tanduev ile bağlantılı oldukları değerlendirilen Edelkhan Inazhaev ve eşi Zharaidat Esmurzieva’nın yakalandığı, yapılan aramada 1 adet kurusıkıdan bozma silah ve boş vaziyette şarjörle ele geçirildiği belirtildi.

Yazıda Edelkhan Inazhaev’in dijital materyallerinde, saldırıda kullanılan EL738FX yabancı plakalı araca ait görsellerin olduğu bilgisine yer verildi.

Bu şüphelinin, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda 28 Haziran 2016’da gerçekleşen bombalı ve silahlı saldırı eylemiyle bağlantılı oldukları değerlendirilen şahısların ikamet ettiği Başakşehir Kayabaşı Mahallesi’ndeki adrese yönelik 1 Temmuz 2016 tarihli operasyonda yakalanarak tutuklandığı aktarıldı.

“EŞİ CANLI BOMBA EYLEMİ YAPMAK ÜZERE GÖNÜLLÜ”

Şüpheli Inazhaev hakkında ayrıca, yasa dışı yollarla Suriye’ye geçme arayışında olan IŞİD terör örgütü mensubu Çeçen asıllı “İlyas” kod adlı şahıs olduğuna ilişkin bilgiler de bulunduğu kaydedildi.

Inazhaev’in eşi Zharaıdat Esmurzieva’nın hakkında ise “IŞİD terör örgütüne katılarak canlı bomba eylemi yapmak üzere gönüllü olduğu” şeklinde bilgiler bulunduğu ve “Abu Kasas Al Taciki” kod adlı Behruz Bobokalonov isimli şahsın eski eşi olduğu yönünde tespitler yapıldığı ifade edildi.

DİJİTAL VERİLERDE BOMBA YAPIMI ANLATILIYOR

Edelkhan Inazhaev’in dijital materyallerine ilişkin ön incelemede, IŞİD terör örgütü mensupları olduğu değerlendirilen şahıslara ait resimler, örgütün bayrağı ile bomba yapımında kullanılan malzemeler ve yapım aşamasına ait resimlerin bulunduğu da aktarılan yazıda, ayrıca saldırganların Başakşehir’de kaldığı adreslerinde şüpheliler Mukhammad Kodır Mirzaev ve İbrahim Sünmez’in yakalandığı, burada yapılan aramada Kur’an-ı Kerim içerisinde saldırgan Kholikov’a ait ikamet izin belgesinin bulunduğu dile getirildi.

Sevk yazısında, şüpheli Ismonalı Mirzojonov’un dijital materyallerinin ön incelemesinde ise IŞİD mensupları olduğu değerlendirilen silahlı kamuflajlı şahısların silah eğitimlerine ait ve “İthal bir evi kiliseye çeviriyor” şeklinde üstünde yazı olan resimler ile örgütün propaganda amaçlı kullandığı “Neşhid” marşının ekran alıntısı ve örgütün infazına ait çocukların silahlandırıldığına ilişkin ekran alıntıları olduğu bilgisi verildi.

ŞÜPHELİ, TÜRK VATANDAŞLIĞI ALMIŞ

Şüphelilerden Mahmud Muhammed’in Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşı olduğu, aynı zamanda 2016’da Türk vatandaşlığı kazandığı vurgulanan yazıda, bu kişinin “DTİP” ve “IŞİD/ÇB” ile bağlantılı kişilerle irtibatının olduğu yönünde bilgiler bulunduğu da kaydedildi.

KİLİSE SALDIRISI

Santa Maria Kilisesi’nde 28 Ocak’ta meydana gelen silahlı saldırıda Tuncer Cihan hayatını kaybetmişti.

Olayın ardından başlatılan çalışma kapsamında 30 adrese eş zamanlı operasyon düzenleyen ekipler, 51 şüpheliyi gözaltına almıştı. Şüphelilerden olayla bağlantısı olmadığı belirlenen 23’ü işlemlerinin ardından sınır dışı edilmek üzere geri gönderme merkezine teslim edilmişti.

Soruşturma kapsamında dün yakalanan 9 zanlıdan 3’ü de işlemlerinin ardından sınır dışı edilmek üzere geri gönderme merkezine teslim edilmişti.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, İstanbul Sarıyer’de Santa Maria Kilisesi’ndeki ayin sırasında Tuncer Cihan’ın öldürülmesiyle ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturmada, kilisede ateş açarak Cihan’ın ölümüne neden olan terör örgütü IŞİD şüphelisi Amirjon Khliqov ve yanında bulunan David Tanduev’in de arasında olduğu 25 şüphelinin “örgüt üyeliği” ve “nitelikli kasten öldürme” suçlarından tutuklandığını açıklamıştı.

Tunç, 9 şüphelinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığını belirterek, olayla ilgili adli soruşturmanın kapsamlı şekilde devam ettiğini kaydetmişti.

ATATÜRK HAVALİMANI’NA SALDIRI

Atatürk Havalimanı’nda 28 Haziran 2016’da IŞİD üyeleri tarafından 45 kişinin hayatını kaybettiği, 163 kişinin yaralandığı terör saldırısı gerçekleştirilmişti.

Atatürk Havalimanı, Yeni İstanbul Havalimanı açılmadan önce kentin ve Türkiye’nin en önemli ulaşım terminallerinden biriydi. Tarih 28 Haziran 2016’yı gösterdiğinde, en yoğun günlerinden birini yaşayan Atatürk Havalimanı, ticari taksiyle gelen ve dış hatlar terminaline geçen 3 saldırganın, bombalı saldırıyla yaşattığı dehşete tanık oldu.

Yaz mevsimi olmasına rağmen saat 21.00 civarında saldırganlardan birisinin uzun mont giyip şapka takması, terminalde görevli bir polis memurunun dikkatini çekti. Kontrol amacıyla durdurulan yabancı uyruklu saldırganlardan Rakhım Bulgarov, yanında getirdiği silahla polise ateş açarak karşılık verdi ve üzerine bağladığı bombayı patlattı.

Aynı dakikalarda dış hatlar gidiş kapısından giren Vadım Osmanov ile kimliği tespit edilemeyen diğer saldırgan ise iki ayrı noktaya ayrıldı. Kimliği tespit edilemeyen saldırgan, uzun namlulu silahlarla güvenlik noktasına ateş açtı ve güvenlik görevlileri tarafından vurulduktan sonra üzerindeki bombayı patlattı. Yürüyen merdivenleri kullanarak yolcu karşılama salonuna yönelen Osmanov ise üzerindeki bombayı, o noktada patlattı.

Atatürk Havalimanı’ndaki kalabalık, o güne kadar görülmemiş üçlü bombalı saldırı dehşetiyle sarsıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir