Google Podcasts kapanıyor, yeni taşıma aracı devrede

Google, Eylül ayında, özel podcast uygulaması Google Podcasts’ı kapatma kararı aldığını duyurmuştu. Şimdi ise resmi kapanış tarihi olarak Nisan 2024’ü belirledi. Bu karar, Google’ın 2022’de podcast yayınlarını YouTube’a dahil etmesinin ardından geldi ve şirketin sesli içerik tekliflerini tek bir çatı altında toplama hamlesinin bir parçası.

Google, bu geçiş sürecinde kullanıcılara yardımcı olmak amacıyla yeni bir geçiş aracı başlattı. Bu araç, kullanıcıların mevcut podcast aboneliklerini Google Podcasts’tan YouTube Music’e kolayca aktarmalarına imkan tanıyor. Şu an için bu geçiş aracı sadece Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kullanıcılara sunulmuş durumda, ancak yakın zamanda global olarak da kullanıma sunulması bekleniyor.

Google, yeni geçiş aracının önümüzdeki haftalarda Google Podcasts uygulaması içinde bir banner aracılığıyla erişilebilir olacağını söylüyor. Ayrıca, geçiş sürecine dair adım adım talimatlar Google’ın destek web sitesinde yer alacak.

Google Podcasts kapanıyor, yeni taşıma aracı devrede

Nisan ayında fonksiyonunu yitirecek olan Google Podcasts uygulaması, Mart 2024’e kadar ABD kullanıcıları tarafından kullanılmaya devam edebilecek. Bunun yanı sıra, hem geçiş hem de abonelik aktarımı Temmuz 2024’e kadar mümkün olacak, bu da herkesin geçiş yapması için yeterli zaman anlamına geliyor.

Google’ın geçmişte podcast uygulamalarını kapatma konusundaki geçmişine dikkat çekmek isteyenler için başka bir seçenek de mevcut. Ağustos 2024’e kadar podcasts.google.com/settings adresinden aboneliklerinizi OPML dosyası olarak dışa aktarabilirsiniz. Bu sayede aboneliklerinizi tercih ettiğiniz başka bir podcast uygulamasına aktarabilirsiniz.

Google Podcasts’ın kapanışıyla ilgili hatırlanması gereken önemli tarihler şöyle:

Mart 2024: Google Podcasts uygulaması içinde podcast dinlemek için son ay.

Nisan 2024: Google Podcasts uygulamasının resmi kapanış tarihi.

Temmuz 2024: Abonelikleri geçiş yapmak veya dışa aktarmak için son tarih.

Ağustos 2024: Abonelikleri OPML dosyası olarak dışa aktarmak için son tarih.

Değişim zor olabilir, ancak Google, yeni deneyimin “herkes için harika bir podcast deneyimi” olacağını söylüyor. Bu arada, başka bir podcast platformuna geçmeyi tercih ederseniz, bu da bir seçenek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir