Times Meydanı’nda İsrail’in Filistinlilere yönelik saldırıları protesto edildi

ABD’nin New York şehrinde farklı milletlerden ve yaşlardan çok sayıda katılımcı, kentin merkezi Times Meydanı’nda Filistin’e destek için toplandı.

Filistin bayrakları ve Filistin’in özgürlük mücadelesinin sembolü olan geleneksel kefiyeleri ile toplanan kalabalık, İsrail’in Mescid’i Aksa’ya yönelik saldırılarını ve işgali protesto etti.

Göstericiler, “Filistin çok yaşa” ve “Filistin’i özgürleştireceğiz” sloganları attı.

Ayrıca 1987 ve 1993’teki kitlesel Filistin ayaklanmalarına gönderme yapılarak “İntifada” sloganları yükseldi.

İsrail polisinin, Mescid-i Aksa’daki Filistinlilere namaz esnasında şiddet kullanarak iki gece üst üste müdahale etmesi işgal altındaki Doğu Kudüs’te gerilimi tırmandırmış, olayların çıkmasına yol açmıştı.

İsrail ordusu, 6 Nisan Perşembe günü Lübnan’dan ülkenin kuzey bölgelerine bir dizi roket atıldığını ve ülkenin kuzey bölgelerinde uyarı sirenlerinin devreye girdiğini duyurmuştu.

İsrail Dışişleri Bakanlığı, saldırıda 34 roket fırlatıldığını bildirmişti. İsrail ordusu, akşam saatlerinde de Lübnan’dan İsrail’in kuzeyine üç havan mermisi atıldığını açıklamıştı.

Geçtiğimiz cuma günü, Mescid-i Aksa’da toplanan on binlerce Filistinli, cuma namazının ardından İsrail ordusunu protesto etmişti.

Ramazan Bayramı arifesinde İsrail’in şiddet eylemlerini artırmasına uluslararası kamuoyundan tepkiler gelmeye devam ediyor.

İslam İşbirliği Teşkilatı yaptığı açıklamalarda Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni göreve çağırdı. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir