1 Mayıs’a akaryakıt krizi engeli

Küba’da yaşanan benzin kıtlığı nedeniyle başkent Havana’daki Devrim Meydanı’nda her yıl düzenlenen 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamaları bu yıl iptal edildi.

Küba Merkez Sendikası Genel Sekreteri Ulises Guilarte de Nacimiento, salı günü yaptığı açıklamada, ülkedeki ekonomik kriz ve yakıt tedariki sorunları nedeniyle Devrim Meydanı’ndaki geleneksel İşçi Bayramı kutlamalarının yapılamayacağını duyurdu.

Nacimiento açıklamasında, başkentteki büyük gösteriler yerine belediyeler tarafından düzenlenecek küçük çaplı yürüyüşler yapılacağını belirtti.

Küba Komünist Partisi üyesi Nacimiento, Havana’daki ünlü Malecon kordonunda yürüyüşler düzenleneceğini de ifade etti.

ABD’YE ÇAĞRI YAPILACAK

Sendika lideri, 1 Mayıs etkinliklerinde Küba halkının “direnme iradesiyle ülkenin ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkıda bulunma kararlılığını” göstereceğini ifade etti.

Nacimiento, organizasyonlarda oluşturulacak platformlarda, ülkeye uygulanan ABD ambargolarına odaklanılacağını ve Washington yönetimine Küba’yı terörü destekleyen ülkeler listesinden çıkarılması çağrısı yapılacağını söyledi.

2020 ve 2021’deki Kovid-19 pandemisi dönemi hariç, 1959’daki devrimden beri her yıl düzenlenen 1 Mayıs yürüyüşünde ülkenin farklı noktalarından Havana’ya çok sayıda otobüs seferi düzenlenmesiyle sağlanıyordu.

Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel, krizin, adanın ihtiyaç duyduğu petrolün yalnızca üçte ikisini alması ve tedarikçi ülkelerin sözleşme anlaşmalarını yerine getirmemesinin açık yaratmasından kaynaklandığını söyledi.

KÜBA HAM PETROLÜNÜ İŞLEYEMİYOR

Daha önce Venezuela’dan gelen petrolün azalması ve uluslararası düzeyde artan ham petrol fiyatlarının sonucu enerjide tasarruf önlemleri açıklanmıştı.

Küba’nın bol miktarda ham petrolü var, ancak kalitesi düşük olduğundan adanın rafinerileri işleyemiyor.

Parlamento Sanayi Komisyonu Başkanı Santiago Lajes, geçen yılki açıklamasında petrol ve gaz üretiminin arttırılmasına rağmen enerji krizinin çözülemediğini belirtmişti. Lajes, Küba’da çıkarılan ham petrolün yüksek kükürt içeriğine sahip olduğunu , 2021’de 582 bin 500 ton ham petrolün bu sebeple işlenemediğini söylemişti.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir